Šiesta choroba – Exantema subitum

Možno ste ju už pri svojom dieťati zažili, možno nie. Šiesta choroba je zvláštne ochorenie, ktoré sa prejavuje hlavne vysokými teplotami zväčša bez iných príznakov.

Vysoké teploty trvajú niekoľko dní a napokon sa na telíčku dieťatka objavia drobné vyrážky.

Tento výsyp je v podstate akousi bodkou za chorobou a teploty už dieťa viac nebudú trápiť.

Šiesta choroba je najčastejšie diagnostikovaná u malých detí do troch rokov, no môže sa objaviť aj vo vyššom veku. Za toto ochorenie môže vírus zo skupiny herpesvírusov číslo šesť (preto ten názov).

Liečba tohto ochorenia spočíva v znižovaní teploty. U malých detí možno podať lieky na báze paracetamolu alebo brufenu (buď vo forme sirupu alebo čapíkov) – o vhodnej alternatíve sa poraďte s lekárom, prípadne skúste zraziť teplotu zábalmi či vlažnou sprchou.

Všeobecným pravidlom pri horúčkach je podávanie dostatku tekutín, preto nezabudnite zabezpečiť svojmu dieťatku pitný režim.

Vyrážky netreba nijako ošetrovať, vymiznú samotné.

K lekárovi treba ísť, ak má dieťa vysoké horúčky, ktoré sa nedajú zraziť. Určite neváhajte a navštívte nemocnicu aj vtedy, ak váš drobček nemá ešte ani jeden rok. U takto malých detí môže byť vysoká horúčka obzvlášť nebezpečná.

Neraz sa stáva, že rodičia sa v strachu dostavia s dieťatkom vo vysokých horúčkach na pohotovosť či k pediatrovi a tam drobčekovi nasadia antibiotiká. V prípade šiestej choroby sú však antibiotiká nevhodné, keďže ide o vírusové ochorenie. Základom je teda správna diagnostika.

Komentáre k článku: Šiesta choroba – Exantema subitum

 1. Natasha-web 16. decembra 2009

  precitat cely blog, docela dobrej

 2. Nikus 22. marca 2012

  mali sme to u syna – 2 dni horucky (znizovala som nurofenom), potom niekolko dni klud a az potom sa mu vyhodili vyrazky. S tou vyrazkou som isla k lekarke a ona mi vravela, ze sa jedna o tu siestu chorobu.

 3. zuzana 26. marca 2012

  ano, presne. Je to divne tie dnesne chorioby, tiez sme mali teploty, klasika, Nurofen, zabaly a potom vlastne nic.

 4. denisa 28. marca 2012

  kamaratka ma synceka apresne toto dostal. Mal vysoke teploty a ziadne ine priznaky. Kedze mava febrilne krce, dala mu Nurofen a diazepam. Na treti den sa chlapcek vysypal, po celom tele mal cervene vyrazky. Bola to presne tato 6 nemoc.

 5. noob 1. júna 2012

  ano, prave ju ma moj 3,5 rocny krpec.

  4 dni horucky nad 39, stacil 2-3x denne 7,5 mg nuroflexu (rakusky sirup na baze nurofenu)
  na 4.ty den vecer pribudli vyrazky na hrudi, dnes – rano uz ich ma po celom tele, ale horucka je nizsia, skoro ziadna (37,7).

  a futasuje do skolky :D

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: