Prvá prehliadka u zubára

Mnohí rodičia sa pýtajú, kedy by sa mala uskutočniť prvá prehliadka u zubára. V tomto smere dlho panovali rozdielne názory – niektorí zubní lekári odporúčali až po prerezaní všetkých zubov, iní pozývali deti na prvú prehliadku v dvoch rokoch a podobne. Podľa najnovšieho však majú na bezplatnú prehliadku u zubára nárok deti po šiestich mesiacoch od prerezania sa prvého zúbka. Je teda bežné, že prvá prehliadka u zubára je odporúčaná už aj pre cca jednoročné deti.

Možno sa vám prvá prehliadka v takomto veku zdá príliš skorá a zbytočná, veď dieťa má často prerezaných len zopár zúbkov. Pravdou však je, že Slovensko patrí medzi krajiny s veľmi zlou úrovňou starostlivosti o detských chrup. Rodičia jednoducho nevedia ako ani kedy začať s hygienou detského chrupu a mnohí sa navyše spoliehajú na to, že ide o mliečne zuby, ktoré aj tak vypadnú.

Pokazené mliečne zuby sú teda zlou vizitkou rodičov, ktorí zanedbávajú starostlivosť o chrup svojho dieťaťa. Prvá prehliadka u zubára v ranom veku pomôže rodičom získať informácie o tom, ako sa správne starať o detský chrup a ako zbytočne detským zúbkom neuškodiť.

Výhodou takejto skorej prvej prehliadky u zubára je tiež to, že si dieťa od útleho veku zvyká na prostredie zubnej ambulancie a redukuje sa tak jeho stres a strach zo zubára.

Prvá prehliadka by však nemala byť na dlhý čas zároveň poslednou. Následne by sa malo s dieťaťom chodiť k zubárovi každých šesť mesiacov na preventívnu prehliadku. Je zaiste lepšie nezanedbávať tieto prehliadky a tiež starať sa poriadne o zuby svojho dieťaťa – môžete mu takto ušetriť nemálo bolesti pri ošetrovaní boľavých zúbkov a dieťa sa samo naučí lepšie chápať význam zubnej hygieny.

Komentáre k článku: Prvá prehliadka u zubára

 1. katarina 17. februára 2011

  Je možno pravda, že zdravotné poisťovne hradia prevenciu už u malých detí, ale keď sa snažíte dopátrať nejakého zmluvného stomatológa pre deti, tak takého nenájdete (dodnes nemám infomáciu z poisťovne…cca 3 týždne).
  Ja osobne som našla len súkromné ambulancie, kde sa pedo-stomatologické prehliadky musia platiť. Rovnako aj ošetrenie…samozrejme u menších detí sme mali záujem o bezbolestné ošetrenie a nie klasické vŕtanie – to by náš syn isto nezvládol. A to je dosť drahá záležitosť. Vidím to tak, že na papiery sa síce deklaruje starostlivosť o zuby už od malých detí….ale v realite je to nedostupné a drahé. Preto tá zlá úroveň stavu zubov u detí bude podľa mňa dlhodobá…a vzhľadom na nízky počet a vek stomatológov to pôjde dole vodou! V tomto som pesimistka.

 2. Miro 17. februára 2011

  katarina pred rokmi som hovoril s ľuďmi čo robia zubárinu v švajčiarsku (už roky). tam je vraj trend všetko platené. ukázalo sa, že ak si pacient hradí sám všetky výdavky, akosi ochotnejšie sa aj stará o zuby. ja sám mám súkromného zubára už 10 rokov a odvtedy prestali problémy. jednak sa stará inak ako to robil “štátny” zubár a jednak sa mi ujasnili pojmy. ak chcem mať zuby OK, rád zaplatím. ale následne je užitočné ísť na to aj cez prevenciu.

  viem, u dieťaťa je to iné, moment platenia nie je v hre. ale aj tu by som sa prihováral k revízii domáceho rozpočtu. kvalitný zubár zas nie je tak drahý, viac platím mesačne za mobil, ako za plombu… a prístup je iný.

  nuž a vŕtanie pri umrtvení. to musí posúdiť lekár. osobne by som bol proti podávaniu anestetika, ak to nie je nevyhnutné. tie lieky môžu mať aj nepríjemné účinky.

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: