Liečba antibiotikami

Všetci rodičia malých detí to poznajú – deti jednoducho rastú s chorobami. Či už sú to soplíky, kašeľ, boľavé hrdlo, teploty, hnačky a rôzne iné zdravotné problémy, prejdú si tým azda všetky deti. Veľakrát hľadajú rodičia záchranu v liekoch s názvom antibiotiká.

Dieťa dostane teploty a ustráchaná mamička s ním beží k lekárovi a dožaduje sa antibiotík. Tie však nie sú vždy nutné, ba dokonca ani prospešné. Liečba antibiotikami je opodstatnená naozaj len v prípade bakteriálnych infekcií, pri ochoreniach spôsobených vírusmi vám nepomôžu. Preto je úplne zbytočné podávať dieťaťu antibiotiká, ak má chrípku alebo je prechladnuté.

O tom, či antibiotiká dieťa potrebuje alebo nie, rozhoduje lekár. Ten by mal toto rozhodnutie urobiť na základe rôznych vyšetrení, dnes je dostupné aj vyšetrenie CRP, ktoré sa robí z pár kvapiek krvi a výsledok je dostupný o niekoľko minút. Vďaka tomuto je možné zistiť, či v tele dieťaťa prebiehajú zápalové procesy a teda či sú antibiotiká opodstatnené.

Tip: Ak už antibiotiká dostanete, je vhodné, ak ich skombinujete s probiotikami. Probiotiká a antibiotiká v kombinácii majú ten efekt, že dieťa nebude mať hnačku.

Preventívne podávanie antibiotík pri vírusových ochoreniach nemá zmysel a môže uškodiť. Liečba antibiotikami má totiž aj negatívne účinky na organizmus a navyše, pri nesprávnom užívaní dochádza často k rezistencii (antibiotikum nabudúce už nezaberie) a ich časté užívanie spôsobuje aj oslabenie imunitného systému.

Nesnažte sa preto za každú cenu vyfasovať pre svoje dieťa pri chorobe antibiotiká. Dôverujte svojmu lekárovi a ak vám povie, že to vaše dieťa zvládne aj bez týchto liekov, buďte pokojní a riaďte sa jeho pokynmi. Niektoré choroby detí si vyžadujú len viac trpezlivosti, pozornosti a dajú sa zvládnuť aj bez zbytočných liekov.

Zhruba sa o liečbe antibiotikami dá povedať toto: Ak vaše dieťa dostane virózu, tak antibiotiká nemajú zmysel. Chrípky, "nachladnutia", nádcha a iné vírusové choroby sú u detí časté, ale antibiotiká nepomôžu. Na druhej strane niektoré z týchto chorôb neskôr prerastú do bakteriálneho infektu. Napríklad po prechladnutí sa telo oslabí a stav sa začne zhoršovať. Vtedy je vhodná chvíľa na liečbu antibiotikami. Tie by mal lekár predpísať až na základe testu o aké baktérie sa jedná. Antibiotiká totiž musia byť zvolené tak, aby spravili čo najviac škody baktériám a nie telu dieťaťa.

Komentáre k článku: Liečba antibiotikami

  1. Nikus 22. marca 2012

    Nechapem matky, ktore chcu pre svoje deti hned antibiotika. To budu asi tie, ktore o tom nic nevedia, necitaju, nesnazia sa tomu rozumiet. Ale aj lekari na tom maju svoju vinu – predpisuju ich aj pri obyc. bolesti v hrdle. Mam 3 deti a zatial sme ich nepotrebovali, z liekov stacil nurofen, septonex a sterinar. Ale urcite su pripady, kedy su nevyhnutne.

  2. Denisa 26. marca 2012

    ahoj Nikus. Moj syn mal taku virozu, ze to inak neslo. Trapili sme sa tyzden a pol a len sa jeho stav zhorsoval, uz by som lekarke na kontrole aj ja povedala nech mu ich da, ale dala mu ich sama. Na zaciatky teploty, toe presli za 2 dni, davala som mu Nurofen a potom sa spustili sople a hrozny kasel a fakt ho bolelo hrdielko. Skusali sme kadeco, babske recepty a nic. Takze tak..

  3. jantar2016 25. júna 2017

    treba si vybrať aj dobrého pediatra, ktorý nepredpisuje lieky hala bala. Naša má CRP, ktoré vždy malému urobí v prípade nejakej choroby. Ale atb by som úplne nezatracovala, pretože vo veľa prípadoch naozaj pomôžu.

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: