Hnačka u dojčiat

Okrem iných ochorení, ktoré sa u malých dojčiat vyskytujú, bývajú pomerne časté aj hnačky. Ako však rozpoznať, či ide o hnačku? Ak sa u dieťatka objaví zmena v konzistencii stolice a zvýšenie počtu stolíc, netypický zápach či dokonca rôzne prímesy ako krv alebo hlieny, ide o hnačku.

U dospelých alebo väčších detí nebýva hnačka takým závažným stavom ako práve u malých detí. Z maličkého organizmu sa totiž vyplavuje veľa vody a solí a hrozí dehydratácia. Ak sa k hnačke pridá ešte aj zvracanie, riziko dehydratácie sa zvyšuje.

Ak sa teda u dojčiatka objaví hnačka, netreba čakať a stav dieťatka konzultovať s pediatrom. Zväčša sa pri hnačke musí dbať najmä na zvýšený príjem tekutín, ak dojčíte, neprestávajte ani počas hnačky a medzi dojčeniami sa podľa potreby môžu podávať aj rehydratačné prípravky (dostanete v lekárni).

Príčiny hnačiek u malých detí bývajú rôzne – často k nim dochádza pri liečbe antibiotikami, hnačkou sa môže prejaviť alergia na nejakú potravinu, alebo je to reakcia na diétnu chybu dojčiacej mamičky. Časté sú aj infekčné hnačky spôsobené vírusmi, baktériami, plesňami či parazitmi.

Malé dojčatá, u ktorých hrozí dehydratácia a je u nich problém dodávať dostatok tekutín (napr. ak vracajú, alebo jednoducho odmietajú piť), musia byť neraz i hospitalizované.

Veľkou pomôckou v boji proti hnačkám môžu byť aj probiotiká. Tie sú nielen vhodným liečebným doplnkom ale tiež dobrou prevenciou hnačiek u detí.

Na našom trhu sú veľmi obľúbené probiotiká NutrolinB, ktoré dostanete v každej lekárni. Je to prípravok, ktorý priaznivo ovplyvňuje črevnú mikroflóru a pomáha napr. pri hnačkách v dôsledku antibiotickej liečby, pri infekčných ochoreniach sprevádzaných hnačkou a je tiež vhodný na podporu celkovej imunity. Určite sa teda oplatí zaradiť tento prípravok do svojej lekárničky – nikdy neviete, kedy sa zíde.

Komentáre k článku: Hnačka u dojčiat

 1. skajka77 12. septembra 2010

  chcela by som sa opýtat.moja dcerka ma už druhy den hnačky,ja mam pocit že to ma asi z ovocia čo som zjedla(nektarinky a broskyne) už som jej dala aj mrkvičku a odvar z ryže,neviete mi orosim poradit kedy by jej mala hnacka prestat a kedy mam robit paniku.Dcerka ma 4 mesiace a 3 týzdne a len ju kojim, len dnes som jej dala mrkvicku(hami) lebo som chcela vediet či jej to nezastaci hnačku.Ma ju asi 7 krat za den Ďakujem za odpoved Eva

 2. Evičak 13. augusta 2011

  chcela by som sa opytat moj syn ma 2. pol mes .začal hnačkovat davam mu mrkvovy odvar a nepomaha ako by sa dalo ešte pomoct a kolko taka hnačka trva.Dakujem

 3. Nikus 22. marca 2012

  Moj syn maval hnacku pri prerezavani zubkov. Trvalo to par dni, mal u toho aj bolesti, horucku, takze som musela raz podat aj nurofen. Musel hlavne vela pit a preslo to.

 4. Xenia 2. novembra 2014

  Dobrý deň prosím vas mam 2mesačnu dcerku a hnačkuje.Papa len Nutrilon AR a občas jej dam feniklový čajík.Prosim vas mohli by ste mi poradit.Ďakujem.

 5. Xenia 2. novembra 2014

  Dávala som mojej 2mesačnej dcerke ryžoví vývar ale nepomohlo to.

 6. Veronika 20. novembra 2014

  Mne napríklad na hnačku pri Saši pomohli biopron laktobacily baby. Ako žiadna sranda s ňou nebola. To bola nočná mora. Vždy usmievavé dievčatko a potom prišlo toto :( Dosť nás potrápila. Potom som si ešte čítala aj rôzne domáce recepty na hnačku. Vôbec som netušila, že ich je až toľko. Múdru knihu pre prvorodičky som si nekupovala, pretože som mala po ruke vždy maminu (teraz už babku), ale bohužiaľ vtedy bola na dovči. Takže o zážitok postarané. K tej vode, hej hej, určite veľa vody, to som si vo viacerých článkoch čítala.

 7. Radoslava 3. apríla 2015

  Dobrý deň,moja dcérka má tri mesiace a má už týžden hnačku,teda kaká aspon tých 6-7krát denne.Dávam jéj probiotiká,ale nepomáha.Ale zase ju nič nebolí,len sa jej ozývajú zúbky.Doktorka jéj urobila výter zo zadočka,ale výsledo bude až v utorok.Poradte mi čo robiť.Ďakujem

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: