Druhy teplomerov a ich použitie

Na meranie telesnej teploty je v súčasnej dobe možné v obchodoch dostať viacero druhov teplomerov.

Najbežnejším je klasický lekársky ortuťový teplomer, ktorý je aj cenovo najprístupnejší. Meranie je možné uskutočniť v podpazuší, v konečníku i v ústach, avšak kvôli nebezpečenstvu otravy ortuťou sa použitie u detí neodporúča. Ďalšou nevýhodou je čas merania, ktorý je zhruba 5 minút, čo je pri malých deťoch takmer nemožné.

Typom ortuťového teplomeru je tzv. „rýchlobežka“. Požíva sa na meranie teploty u malých detí i novorodencov a to zavedením do konečníka. Nevýhodou je, že po jeho vybratí ortuťový stĺpec rýchlo klesá, preto je nutné teplotu odčítať ešte pred jeho vytiahnutím.

Vhodnou náhradou za ortuťové teplomery sú teplomery digitálne, ktoré je možné použiť na meranie teploty v podpazuší, v konečníku i v ústach. Ukončenie merania oznámi teplomer zvukovým signálom. Nevýhodou je, že fungujú na baterky, ktoré je nutné včas vymeniť. Avšak nie každý digitálny teplomer má vymeniteľnú batériu. V tom prípade vám nezostáva nič iné, ako teplomer vyhodiť a kúpiť si nový.

Typom digitálneho teplomeru je digitálny teplomer v tvare cumlíka, ktorý umožňuje jednoduchým spôsobom zmerať teplotu u maličkých detí. Pri meraní však robí problémy napríklad upchaný nos, kedy dieťa dýcha ústami, alebo kašeľ či kýchanie. Taktiež hrozí riziko, že dieťa cumeľ vypľuje, alebo ho úplne odmietne, takže nakoniec môže ísť o zbytočnú investíciu.

Ďalej poznáme pásikový teplomer na čelo, ktorý má jednoduché použitie, ale je nepresný, preto sa skôr používa len na to, aby sme zistili, či dieťa vôbec má alebo nemá teplotu.

Medzi najmodernejšie a zároveň najdrahšie patria tzv. bezkontaktné infrateplomery, ktoré využívajú infračervené žiarenie a teplotu merajú na čele alebo v uchu. Môžu sa využívať i na meranie napr. teploty jedla či kúpeľa alebo izbovej teploty. Veľkou výhodou je rýchlosť merania (1-5 sekúnd) a možnosť merať teplotu dieťaťu nerušene počas spánku.

Normálna telesná teplota človeka nameraná v podpazuší je 36 až 37 ˚C. Od teploty nameranej v konečníku (teplomer sa vsunie asi 2, 5 – 3 cm dovnútra) je nutné do 6 mesiacov veku dieťaťa odrátať 0, 5 ˚C, potom 0, 7 ˚C. Obdobne to platí pri teplote nameranej pod jazykom. Pri infrateplomeroch je nutné postupovať podľa návodu.

Komentáre k článku: Druhy teplomerov a ich použitie

  1. Denisa 11. marca 2012

    ja osobne nemam dobre skusenosti s rychlobezkami. Stale pouzivam ortutovy teplomer. Sice je to trochu tazsie odmerat teplotu malemu synovi ale da sa to. Navyse, ked mal fakt vysoku teplotu, bolo mu celkom jedno, ze mu ju meriam, taky bol ubohy. Po Nurofene uz bolo meranie horsie, kedze teplota klesla. Ale zapnem rozpravku, alebo hru na telefone a zvladne to.

  2. Miska 15. marca 2012

    Nemate niekto osobnu skusenost s bezkontaktnymi teplomermi? My mame doma digitalny, ale ten meria podla nalady. Nie som s nim moc spokojna, ale v noci ho pouzivam casto. Takze tiez spolieham na klasicky ortutovy. Ten je spolahlivy. Ale v noci je to dost neprakticke. Mam este male deti a ked v noci maju horuce telo, potrebujem rychlo zmerat teplotu, aby som vedela, ci nasadit Nurofen alebo nie. Aby sa deti pri merani zbytocne neprebudili.

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: