Potrebuje dieťa psychológa?

Kedy je potrebné zvážiť návštevu psychológa?

 • Keď si začnete všímať akúkoľvek zmenu v správaní svojho dieťaťa
 • Ak si dieťa nečakane zhorší prospech
 • Ak zistíme, že dieťa chodí poza školu
 • Ak chodieva domov zo školy s plačom, smutné alebo vystrašené je potrebné s dieťaťom navštíviť psychológa.

Samozrejme, že návštevu u psychológa nesmieme odkladať ani v prípadoch:

 • ak máme podozrenie na nadmernú agresivitu u dieťaťa
 • ak máme podozrenie na niektorú zo závislostí- alkohol drogy, patologické hráčstvo a podobne
 • ak dieťa odmieta stravu, alebo sa síce stravuje, no napriek tomu nečakane ubúda na váhe
 • ak má dieťa zdravotné problémy a všetky odborné vyšetrenia ukazujú, že problém má korene v psychike dieťaťa. Môžu to byť napríklad problémy s unikaním moču u dieťaťa, problémy so stolicou, nechutenstvo, bolesti žalúdka a podobne.

Psychológ môže aj pomôcť prekonať dieťaťu stratu jedného z rodičov, napríklad po úmrtí jedného z rodičov. Často ich tiež vyhľadávame v čase pred alebo po rozvode rodičov, pretože rozvod veľmi hlboko zasiahne psychiku dieťaťa a my nielenže máme v tom čase „problémy sami so sebou“, ale nemáme tiež potrebné vzdelanie a skúsenosti, aby sme takéto náročné situácie zvládli sami.

Je veľmi veľa situácií, kedy je potrebné vyhľadať pomoc psychológa a prípadne, ak je diagnostikovaný vážnejší problém, aj psychiatra. Jedna zásada by ale mala platiť všeobecne:

Neváhajte a vyhľadajte ho čím skôr.

V prvom rade si ale musíme my ako rodičia uvedomiť, že nie je hanba navštíviť s problémom odborníka. Vezmite si príklad: ak má vaše dieťa napríklad zápal priedušiek a vysoké teploty. Čo spravíte ako prvé? Idete s ním k lekárovi a neliečite ho doma sami. Alebo ak si dieťa zlomí ruku, či nohu: vyhľadáte odborníka, je tak? A preto, ak má dieťa psychický problém, je potrebné vyhľadať odborníka na psychické problémy. V prvom rade musí byť pre vás dôležité to, že chcete svojmu dieťaťu pomôcť.

Žiaľ, niektorí rodičia zaujímajú k návšteve psychológa negatívny postoj napriek tomu, že im poradňu odporučili napríklad v škole. Poznám mamičky, ktoré reagovali tak, že „ich dieťa nie je predsa blázon“ a podobne. Nechápem takých rodičov, pretože takýmto postojom môžu narobiť dieťaťu aj sebe nemalé problémy. Bohužiaľ, problém ich dieťaťa sa môže neskôr stať vážnym.

Ak sa teda rozhodneme s dieťaťom psychológa navštíviť, je veľmi dôležité, ako to „odkomunikujeme“ so samotným dieťaťom. Rozhodne nemôžeme dieťaťu povedať niečo v tom zmysle: „Ja si už s tebou neviem rady. Pôjdeme k psychológovi a on ťa už dá do poriadku!“. Takýmto spôsobom v ňom už spočiatku prebudíme nedôveru k psychológovi a spravíme z neho pre dieťa „strašiaka“. To nemá byť predsa cieľom, chceme mu pomôcť predsa, nie?

Preto si radšej s dieťaťom sadnite a vysvetlite mu, že psychológ je človek ako každý iný, ale má potrebné vzdelanie a skúsenosti na to, aby pomohol dieťaťu a vám prekonať problém. Skrátka, mali by sme mu povedať niečo v tom zmysle, aby dieťa šlo k psychológovi bez strachu a aby nadobudlo k nemu pri návštevách dôveru. O to sa už postará odborník, ale spolupráca nás a samozrejme aj dieťaťa je tu neodmysliteľná.

Napísala Mortysha

Komentáre k článku: Potrebuje dieťa psychológa?

 1. ingrida 11. apríla 2015

  Dobry večer chcela by som sa spytať mam 7 ročne dievčatko v septembry už ide do školy momentalne asi mesiac mame problem stažuje sa na bolest bruška ale ako nahle ju začne boliet tak aj prestane boli sme aj u lekarky všetko je v poriadku akurat mala zapal ,asi pred mesiacom bola chora mala črevnu vyrozu a vracala a potom ked jej uz bolo lepšie to začalo ked sa naje hned ju boli bruško može to biť strach zo školy alebo psychickeho povodu mam navštivit psychologa dakujem

 2. ingrida 11. apríla 2015

  Dobry večer chcela by som sa spytať mam 7 ročne dievčatko v septembry už ide do školy momentalne asi mesiac mame problem stažuje sa na bolest bruška ale ako nahle ju začne boliet tak aj prestane boli sme aj u lekarky všetko je v poriadku akurat mala zapal ,asi pred mesiacom bola chora mala črevnu vyrozu a vracala a potom ked jej uz bolo lepšie to začalo ked sa naje hned ju boli bruško može to biť strach zo školy alebo psychickeho povodu dakujem

 3. Miro 11. apríla 2015

  ingrida s bolesťou v brušku vám celkom určite neporadí nikto na internete. len lekár. áno, je možné že je to psychického pôvodu, ale lepšie by bolo overiť to pretože bolesť môže signalizovať na veľa rôznych možných ťažkostí

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: