Telesné tresty

Telesné tresty – veľmi nepríjemná téma, no žiaľ aj veľmi aktuálna. Mnohí rodičia si ešte pamätajú na svoje vlastné detstvo a na to, ako sa im občas ušla nejaká tá facka či jedna po zadku. Mnohí to mali ešte horšie a pravidelne dostávali „výchovnú“ bitku opaskom, varechou či niečím podobným.

Telesné tresty sú však podľa psychológov veľmi zradným „výchovným“ prostriedkom. Telesné tresty totiž ukazujú deťom násilie, vidia, že rodičia, teda silnejší od nich, môžu udierať alebo inak trestať slabších. To neraz vedie k tomu, že takéto dieťa je potom samo agresívne a používa násilie voči iným deťom.

Taktiež je problémom odhadnúť, čo je primeraný telesný trest. Niektorí rodičia považujú za normálne, ba priam žiaduce, dať občas dieťaťu po zadku, ale tvrdia, že inak sú proti telesným trestom. No aká je hranica medzi „prijateľným“ telesným trestom a tým, ktorí už prijateľný nie je? Nebolo by predsa len lepšie neriskovať a hľadať iné spôsoby výchovy, než sú telesné tresty?

Veď vo svete dospelých je neprijateľné, aby sme niekoho, kto nás urazí alebo urobí niečo zlé, vyplieskali po zadku alebo mu strelili facku. Čo nám teda dáva právo používať takéto telesné tresty voči našim deťom, ktoré sú menšie a slabšie?

Psychológovia tiež poukazujú na to, že rodičia, ktorí sa často uchyľujú k telesným trestom, môžu vo svojich deťoch vybudovať nedôveru voči nim a tiež im spôsobiť nemalé psychické ťažkosti, ktoré si ponesú do dospelosti.

Zákon o zákaze telesných trestov je u nás zatiaľ stále spornou otázkou. Uvidíme, čo prinesie budúcnosť. Každopádne, i keby takýto zákon prešiel, deti v domácom prostredí to od občasných faciek či „výchovných“ po zadku zrejme neuchráni. Je to teda na každom rodičovi.

Komentáre k článku: Telesné tresty

  1. gina 12. júna 2011

    jasne, zakazte telesne tresty a potom sa divte, co z dnesnych deti rastie…ak ste si nevsimli, vela dospelych je vdacnych za telesne tresty v detstve…a myslim ze kazdy sudny clovek vie kde je hranica…mimochodom, dnesne decka by som kludne mlatila aj bejzbalovou palkou a je mi jedno ze to je nehumanne…su nevychovane, drze, nic ine si nezasluzia…otvorte doslaka oci a pozrite sa aka generacia rastie…to vsetko vdaka vam a vam podobnym

  2. Jana 15. februára 2012

    Gina, Teba by som najprv vymlatila bejzballovou palkou a potom sa Ta opytala na nazor. Pozrime sa na rodicov, kolko casu venuju svojim detom a akym prikladom su pre nich. Rodicia, ktori sa detom venuju a sami im idu prikladom, nemaju problemove deti, problemove decka su tie, ktorym sa rodicia nevenuju, lebo maju ine prijority – vacsinou je to praca, vlastny osobny zivot, priatelia, konicky. Chyba nie je v detoch, ale v rodicoch. Ja som si presla vychovou telesnych trestov a nic mi to nedalo, praveze som robila rodicom napriek, aj ked som vedela, ze za to dostanem. Az ma rodicia prestali bit, zacala som prijimat ich nazory a nas vztah sa zlepsil. Verim tomu, ze aj ti, co tvrdia, ze telesne tresty v detstve im neuskodili, vo svojom vnutri citia, ze klamu sami sebe. Bitka je zlyhanie rodica. Je to ta najpohodlnejsia cesta, ako “skrotit” dieta, ktora vacsinou nema ziaden ucinok.

  3. jaroslav 30. mája 2014

    Hej citam toto tu a je mi zle. na jednej strane ano. detiska by si obcas zasluzili po papuli to hej. na druhej strane je pravda ze rodicia sa im nevenuju. ale ked chcete prezit v tej prijebane republike nemate cas na rodniu. ci chceme alebo nie je to tak. takze ani jeden za svoj stav viac menej nemoze

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: