Tehotenstvo

Tehotenstvo je veľmi citlivým obdobím pre každú ženu. Je to obdobie plné telesných i psychických zmien. Mení sa totiž nielen telo, ale aj celkové vnímanie sveta a života. To, čo bolo predtým dôležité, sa zrazu môže javiť ako malicherné a nepodstatné.

Ak sa žena na dieťa teší a tehotenstvo je želané, potom si toto krásne životné obdobie vychutnáva naplno.

Začína to pozitívnym tehotenským testom alebo potvrdením od lekára a nasleduje deväť mesiacov plných očakávania. Budúca mamička môže počas tehotenstva pociťovať rôzne protichodné pocity – na jednej strane radosť a šťastie, na druhej strane však aj strach a obavy, ako svoju novú úlohu matky zvládne. To všetko je prirodzené a prechádzajú si tým všetky tehuľky.

Ku koncu tehotenstva zasa mnohé ženy pociťujú netrpezlivosť z blížiaceho sa pôrodu a chcú už držať svoje dieťatko v náručí. Veľakrát sa v posledných štádiách tehotenstva objavuje aj inštinkt hniezdenia – jav, kedy budúca mamička v snahe prichystať všetko pre bábätko neustále premiestňuje a reorganizuje detskú izbičku, má chuť upratovať a zveľaďovať celý byt pre to malé stvorenie.

A napokon, keď ten veľký deň príde a malý človiečik sa narodí, veľa mamičiek si povie, ako to len rýchlo utieklo.

Ideálne je, ak tehotenstvo prebieha bez akýchkoľvek komplikácií a žena sa môže tak naplno sústrediť na krásy tohto výnimočného obdobia v živote. Často sa však nejaké tie ťažkosti predsa len objavia a tak sa musia budúce mamičky s rôznymi problémami popasovať.

U veľkého počtu tehuliek sa najmä v prvých mesiacoch vyskytuje tehotenská nevoľnosť, zvracanie či nadmerná únava. Neskôr zasa môžu budúcu mamičku potrápiť kŕčové žily, hemoroidy, opúchanie končatín, alebo tráviace ťažkosti. Vážnejšími stavmi sú napríklad krvácanie v tehotenstve či tehotenská cukrovka.

Tieto a mnohé iné problémy môžu žene tehotenstvo znepríjemňovať, no takmer všetko sa dá prekonať. Pokiaľ žena pravidelne navštevuje svojho gynekológa a absolvuje všetky potrebné vyšetrenia, na väčšinu problémov sa príde a lekár nariadi potrebnú liečbu.

V tehotenstve netreba nič zanedbávať, keďže tu nejde len o ženu ale tiež o nenarodené bábätko, ktoré od nej závisí. Ako príklad si pozrite článok o čiernom kašli počas tehotenstva na bibi.sk

Tehuľky by mali preto dbať aj na zdravý životný štýl a to najmä pestrú a vyváženú stravu s dostatkom všetkých potrebných živín a dostatočný pitný režim. Pokiaľ nie je tehotenstvo rizikové, je dobré venovať sa aj pravidelnému pohybu – vždy radšej vhodné pohybové aktivity v jednotlivých štádiách tehotenstva konzultujte s lekárom.

Spravidla sa odporúča plávanie a prechádzky, prípadne špeciálne cvičebné programy pre tehotné ženy. Naopak, nevhodné sú športy, pri ktorých dochádza k nárazom – skákanie, jazda na koni a podobne.

Tehotenstvo neznamená síce chorobu, no budúca mamička by mala v tomto období o seba naozaj viac dbať a mať neustále na mysli, že pod srdcom nosí nový život.

Nech teda tých deväť mesiacov uplynie pokojne a bez zbytočných komplikácií a nech na jeho konci držíte v náručí zdravé krásne dieťatko!

Napísala MaJa.

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: