Probiotiká a zdravie detí

V posledných desaťročiach na ľudský a teda aj na detský organizmus vplýva mnoho faktorov, ktoré mu neprospievajú. Mnoho z týchto vplyvov je nových, umelých. Ľudské telo sa za tisícročia vývoja prispôsobilo istej strave, určitým životným podmienkam, druhu pohybu. Jedným z faktorov, ktoré ovplyvňujú zdravie dieťaťa je aj stav hrubého čreva. Na hrubé črevo (nielen u detí) vplývajú tieto nové, neprirodzené vplyvy:

 • antibiotiká
 • antibakteriálne chemikálie – predovšetkým chlór v pitnej vode
 • mäso z veľkochovov, hlavne kuracie – obsahuje zvyšky antibiotík
 • zvyšky pesticídov a herbicídov v ovocí a rastlinnnej potrave
 • množstvo cukru, tuku, červeného mäsa
 • potraviny sú zbavené nečistôt
 • alkoholické nápoje poškodzujú flóru v zažívacom trakte
 • stres (vyčerpanie)

Je jasné, že menšie deti nie sú vystavené takému stresu, ako dospelí, alebo nepijú alkohol. Zato však často dostávajú antibiotiká, veľa sladkostí a často aj príliš čisté jedlo a celkové zaobchádzanie.

Imunitný systém dieťaťa sa začína vyvíjať hneď od narodenia. Telo je nastavené tak, že by imunita mala zvládnuť rôzne nečistoty. Na to, aby sa telo dieťaťa vyvíjalo správne je už v úvode potrebné dojčenie. Materské mlieko obsahuje potrebné živiny, okrem iného aj baktérie mliečneho kvasenia, zvané aj probiotiká. Probiotiká sa usídľujú v čreve dieťaťa od prvých dní a pomáhajú udržovať zdravie. Hnačka je, napríklad, často prvým varovaním, že niečo nie je v poriadku práve s mikrobiálnou flórou čreva dieťaťa.

Imunitný systém dieťaťa je nastavený tak, že sa učí odolávať vplyvom prostredia už od prvých chvíľ. Ak si predstavíte dieťa v dokonalej sterilite, zdá sa vám možno, že to je to najlepšie, čo sa pre dieťatko dá spraviť. Chyba. Imunológovia a alergológovia dnes dôrazne upozorňujú na to, že ak deti nie sú vystavené prirodzeným vplyvom z okolia (prach, špina, peľ, alergény) ich imunitný systém sa nenaučí tieto vplyvy považovať za normálne. Neskôr sa potom imunita môže "zblázniť" a bežný prach, či peľ vyhodnotí, ako ohrozenie. Toto sa nazýva "hygienická hypotéza".

Je jasné, že ak dieťa vystavíte špine, má to za následok infekcie, choroby. V minulosti umieralo veľa slabších detí a možno práve tých, ktoré by v dnešných podmienkach síce prežili, ale boli by alergické, chorľavé, slabé. A sú to aj probiotiká, ktoré môžu pomôcť deťom so slabšou imunitou zlepšiť ich zdravie.

Našlo sa miesto, ktoré môžete ovplyvniť zdravie a to je hrubé črevo. Ukazuje sa, že aj deťom podávate vhodné probiotiká pre deti, má to priaznivý dopad na črevnú mikroflóru a následne aj na celkové zdravie dieťaťa.

Z overených probiotických produktov menujme Probio-fix pre dospievajúcich a Nutrolin B pre deti. Predovšetkým Nutrolín si zaslúži väčšiu pozornosť. Jeho klasická forma je vhodná aj pre dospelých, ideálne sa hodí pri liečbe antibiotikami. Pre menšie deti sa však nehodí používať tobolky – je tu riziko že by ich vdýchli. Preto sa dajú kúpiť aj probiotiká vo forme sirupu. Nutrolin B sirup je určený aj pre najmenšie deti. Má výbornú chuť. Dostať ho aj vo forme Pedtabs, čo sú tabletky ktoré sa pred podávaním rozpustia na lyžičke.

Probiotiká majú veľmi rýchly a priaznivý účinok na činnosť čriev. Ak vaše dieťa dostane antibiotiká, odporúčam vám, aby ste mu podávali aj probiotiká Nutrolin. Zvyčajne sa odporúča podávať probiotiká v čase medzi užívaním antibiotika, dve až 3 hodiny pred alebo po užití antibiotika. Najlepšie je poradiť sa o tom s lekárom.

Probiotiká majú najlepší účinok vtedy, ak sú podávané preventívne. To znamená nie až keď vznikne nejaký zdravotný problém. Stimulujú totiž bunkovú aj humorálnu imunitu dieťaťa.

Komentáre k článku: Probiotiká a zdravie detí

 1. Veronika 21. augusta 2014

  My sme sa stretli už aj s pozitívnym aj negatívnym pohľadom na probiotiká. Osobne sa snažíme probiotiká získavať z prírody a niekedy si ich kúpime aj vo forme tabliet. Minule sme pre deti vybrali probiotiká od Valosunu a ako mama musím priznať, že som sa trošku aj bála o nich, preto som probiotiká kúpila. Zatiaľ je všetko ok a ja som viac ako šťastná, že deti môžu opäť hopkať na záhrade a nemusím sa o nich báť. Rada by som však vedela aké skúsenosti máte s probiotikami vy.

 2. Miro 22. augusta 2014

  Pre deti sú ideálne probiotiká Nutrolin http://nutrolin.sk/. Sú vo forme sirupu aj v tobolkách, takže sa dajú podávať už od útleho detstva a to bezpečne – predsa len dávať tabletky malým deťom je vždy rizikové. Novšie sú na trhu aj Probio-fix Baby, aj tu ide špeciálne o prípravok pre najmenších, pretože sú to kvapky. http://probiofixbaby.sk/

 3. Veronika 27. septembra 2014

  Miro ďakujem za tip :) Osobne som teda neskúšala ani jedno z toho čo uvádzaš, pretože som s Valosunom zatiaľ spokojná :) Samozrejme, koľko ľudí toľko iných názorov, no som ti vďačná, že si reagoval :) Je fajn vedieť, že niekto sa takouto problematikou zaoberá. Mamina ma učila tabletky vždy rozpučiť lyžičku o lyžičku :) Živo som si vybavila moju staršiu sestru, ktorá už sama má malú dcéru, ako ona už ako 15-ročná, si stále dávala mamine rozpučiť tabletky, pretože má vraj strašne úzke hrdlo. Podľa mňa je najlepšie dávať pokiaľ je možné v tekutom stave či už antibiotiká, alebo nejaké výživové doplnky, samozrejme záleží od mamičky a otecka :)

 4. Katarína 26. marca 2016

  my s manželom a aj naše deti užívame iba laktobacily a aj to iba pri užívaní antibiotik, laktobacily swiss imunit dobre nahradia mliečne výrobky a pomáhajú pri lepšom znášaní liekov

 5. jantar2016 11. júla 2017

  môj malý pije mliečko amilk bifido, ktoré obsahuje už aj probiotiká. Mliečko mu upravilo problémy s trávením a probiotiká z lekárne mu podávam len pri užívaní ATB.

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: