Príspevok na starostlivosť o dieťa

Štát poskytuje príspevok rodičom na úhradu výdavkov vynaložených na starostlivosť o dieťa. Nárok si môže uplatniť rodič, ktorý má trvalý pobyt na území SR, vykonáva zárobkovú činnosť a poskytuje starostlivosť dieťaťu do 3 rokov veku (do 6 rokov pri dlhodobo nepriaznivom zdravotnom stave) pomocou poskytovateľa na území SR (napr. opatrovateľka, príbuzný, jasle, škôlka).

Príspevok poskytuje Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Rodič musí výdavky, ktoré uhradil poskytovateľovi za starostlivosť o dieťa, vydokladovať. Príspevok je maximálne, pri splnení podmienok, vo výške rodičovského príspevku.

Je nutné vyplniť Žiadosť o príspevok na starostlivosť o dieťa a priniesť si so sebou:

  • občiansky preukaz
  • rodný list dieťaťa
  • potvrdenie o nároku na materské
  • potvrdenie o poskytovaní starostlivosti o dieťa
  • príp. zmluvu o poskytovaní starostlivosti fyzickou osobou na živnosť
  • doklady o výdavkoch za starostlivosť o dieťa, ktoré boli uhradené poskytovateľovi.

Napísala MonYenn (2009)

Komentáre k článku: Príspevok na starostlivosť o dieťa

  1. Jessy 1. februára 2011

    Dobry den.Mam trvaly pobyt na Slovensku.Zijem a pracujem v Cechach,kde som zdravotne poistena vo VSZP.Chcela by som rodit na Slovensku,tu v poistovni mi povedali ,ze mozem s ich kartickou poistenca.Je to pravda?.Ak ano ,co presne mam zo sebou priniest na Slovensko?.Na Slovensku si poistne neplatim.Ako to bude po narodeni dietata ak sa narodi na Slovensku ale pediatra ma uz vibaveneho vopred tu v CR.Po porode by som sa chcela s dietatom vratit do CR.Ak by som vsak rodit na Slovensku nemohla a porodim v CR,s akym rodnym listom mozem ziadat o porodne na Slovensku,kedze tu v Cr mi narok na porodne zanika kedze som druhorodicka.Staci aj Cesky rodny list alebo musim pockat na pretlmocenie sudcom a az tak poziadat o porodne?.za odpoved vopred dakujem.

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: