Prechod z materskej na rodičovskú dovolenku

Po skončení materskej dovolenky a tým i poberania materskej, má žena právo ísť na rodičovskú dovolenku a poberať rodičovský príspevok.

Žena musí svojho zamestnávateľa o rodičovskú dovolenku požiadať a ten je povinný súhlasiť. Rodičovská dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, maximálne do 3 rokov veku dieťaťa (do 6 rokov, ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom).

Ak žena nechce alebo nemôže ísť na rodičovskú dovolenku, čiže sa vracia do zamestnania, nárok na rodičovský príspevok nemá, ale má nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa.

Komentáre k článku: Prechod z materskej na rodičovskú dovolenku

  1. Lucia 1. novembra 2015

    Dobrý deň, chcela by som sa poinformovať ohľadom materskej dovolenky. Ja ako denná doktorandka nemám nárok na materskú dovolenku, pretože nemám odpracovaných 270 dní, ani som si sama neplatila odvody do sociálnej poisťovne. Po narodení dieťaťa budem teda čerpať rodičovskú dovolenku, konkrétne by išlo o 7 mesiacov kým dokončím doktorandské štúdium. Chcela by som sa teda spýtať, či je možnosť, aby po týchto 7 mesiacoch, kedy budem na rodičovskej dovolenke, nastúpil môj manžel na materskú dovolenku, na ktorú má nárok, nakoľko má odpracovaných dostatočný počet rokov. Vopred ďakujem za odpoveď.

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: