Dojčenie a menštruácia

Návrat menštruácie po pôrode býva u rôznych žien odlišný. Okrem iného na obnovenie menštruácie po pôrode vplýva aj dojčenie, keďže mení hormonálnu situáciu ženy.

Menštruácia sa po pôrode môže objaviť už po ukončení šestonedelia, ale niektoré ženy budú od pravidelnej mesačnej „záležitosti“ oslobodené aj rok či dokonca viac. Všetko je veľmi individuálne a závisí od mnohých faktorov.

Zväčša však plné dojčenie do šiestich mesiacov veku dieťatka blokuje u mamičky návrat mesačného cyklu a s postupným zavádzaním tuhej stravy a znižujúcou sa frekvenciou dojčenia sa približuje aj obnovenie menštruácie.

Nemyslite si však, že ak nemáte menštruáciu, automaticky to znamená aj spoľahlivú ochranu pred ďalším tehotenstvom – takto to vôbec neplatí. Preto sa o vhodnej antikoncepcii počas dojčenia poraďte s vaším gynekológom.

Menštruácia po pôrode môže byť veľmi nevyspytateľná. Kým niektorým ženám nabehne cyklus pravidelný ako hodinky, často sa stáva, že sú cykly naopak nepravidelné a rozličná môže byť aj dĺžka či intenzita krvácania.

Ak vás trápia bolesti pri menštruácii a zároveň dojčíte, buďte opatrná pri užívaní liekov. Počas dojčenia je väčšina liekov kontraindikovaná, teda sa nemôže užívať, no sú aj alternatívy pre dojčiace ženy. O vhodnom lieku sa treba poradiť s lekárom alebo lekárnikom.

Napísala MaJa

Komentáre k článku: Dojčenie a menštruácia

  1. natalia 30. novembra 2012

    Já plne dojčím minulý mesiac som dostala menštráciu a le tento mesiac som nedostala co to znamená?

  2. marcela 23. septembra 2014

    dojcim uz asi 3mesiace anemam menstuaciu no neviem ci mozem otehotniet aj pri dojceniu mozte mi stim poradit dakujem

  3. Miro 23. septembra 2014

    marcela dojčenie NIE JE antikoncepcia. Takže áno, môžete otehotnieť aj počas tohto obdobia.

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: