Bolestivé bradavky pri dojčení

Dojčenie môže byť krásne, no neraz je sprevádzané rôznymi problémami. Jednou z častých nepríjemností sú aj bolestivé bradavky.

Bradavky dostávajú počas dojčenia riadne zabrať a tak sa dojčiace mamičky často trápia s rôznymi trhlinkami či dokonca krvácajúcimi rankami na bradavkách.

Veľakrát sú tieto problémy spôsobené nesprávnym prisatím dieťatka. Bábätko musí mať pri satí v pusinke nielen samotnú bradavku, ale aj celý dvorec. Vždy dbajte na to, aby bábätko poriadne otvorilo pusinku a správne sa prisalo, predídete tak zbytočným bolestiam.

Ak si nie ste istá, či je vaše bábätko správne prisaté, môžete si na pomoc zavolať laktačnú poradkyňu.

Ak sa už ale trhlinky a ranky na bradavkách objavia, existuje viacero spôsobov, ako si pomôcť. V lekárni sú k dispozícii rôzne mastičky a iné prípravky na popraskané bradavky. Niektoré maste si treba pred dojčením umývať, no sú aj také, ktoré zmývať netreba.

Ďalšou pomôckou je nechať po každom dojčením na bradavke zaschnúť trochu materského mlieka, ktoré bude pôsobiť ako ochrana pred popraskaním. Prsia si podľa možnosti čo najviac vetrajte, aby sa boľavé bradavky zbytočne nedráždili stykom s podprsenkou či inou látkou. V takom prípade radšej nepoužívajte ani športové podprsenky a samozrejme treba chrániť prsia pred zbytočným namáhaním.

Niektoré mamičky majú bradavky tak „zničené“, že na určitý čas sú schopné dojčiť len pomocou špeciálnych klobúčikov. Tie sa nasadia na bradavku a bábätko nepije priamo z prsníka, ale cez klobúčik. Nemali by sa však používať pridlho, lebo môžu kaziť techniku dojčenia a bábätko by mohlo byť zmätené.

Možným riešením je aj boľavý prsník nechať „odpočinúť“ – napr. jeden deň si materské mlieko len šetrne odsávať a dieťatko dojčiť len z druhého prsníka.

Aj keď sú bolestivé bradavky veľmi nepríjemnou komplikáciou a mnoho mamičiek od dojčenia odradia, dá sa to zvládnuť. Dojčenie iste za to stojí!

Napísala MaJa.

Komentáre k článku: Bolestivé bradavky pri dojčení

 1. modrofuzik1 24. októbra 2011

  mne na bradavky pomohol bepanthen. vrelo odporucam, je to neprijemna zalezitost

 2. Petra 17. júna 2014

  ja som sa s touto neprijemnostou tiez stretla, ked mojmu syncekovi isli v 4 mesiacoch zubky a poranil mi bradavky, ale velmi som kojit chcela, skusila som na to masticku Bepanthen a pomohla mi, este aj neskor som po nej siahla a vzdy ma zachranila, nakoniec sme sa kojili krasnych 15 mesiacov :)

 3. Radka 18. novembra 2015

  ragady su naozaj bolestive. mne pomahalo casto neumyvat, po kojeni nechat zaschnut mlieko na bradavke a ked bola koza sucha natriet bepanthenom. nastastie ma to neodradilo a dojcila som aj dalej.

 4. Mária S. (Lili007) 17. augusta 2016

  Bepanthen Care krem mozem z osobnej skusenosti odporucit aj ja. Nemusi sa pred kojenim umyvat co chrani kozu pred dalsim vysusovanim. Skusala som aj lanolin ale babatku akosi “nechutil” :-) Zial praskanie bradaviek je castym dovodom preco maminky ukoncuju svoj boj a koncia s kojenim, pricom staci vydrzat, bradavky dat do poriadku, nechat ragady zahojit, kozu hydratovat a premastit a kojenie moze pokracovat bezbolestne dalej. Je to to najcennejsie co clovek/mama moze dietatku dat.

 5. jantar2016 8. októbra 2016

  na bolestivé, suché a popraskané bradavky odporúčam bepanthen care. Pokožku hydratuje a ranky sa rýchlo zahoja.

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: