Antikoncepcia počas dojčenia

Dojčenie je jedným z prirodzených spôsobov, ako sa chrániť pred otehotnením. Lenže, nedá sa tvrdiť, že ak dojčíte, určite neotehotniete. Ako to teda je?

Dojčenie funguje ako antikoncepcia v prípade, že svoje bábätko dojčíte výlučne a od pôrodu neubehlo viac ako šesť mesiacov. Dojčenie však musí byť v pravidelných intervaloch a nesmú sa vyskytnúť prestávky dlhšie ako 4-5 hodín. To znamená dojčenie aj v noci.

Pokiaľ nie sú splnené všetky tieto podmienky, účinnosť tejto formy antikoncepcie sa znižuje.

Mnohé mamičky sa však na dojčenie samotné nespoliehajú a radšej sa poistia ešte aj inak. Do úvahy prichádzajú napr. kondómy.

Dojčiaca mamička nemôže užívať klasické kombinované antikoncepčné tabletky, no možno využiť gestagénne tabletky. Je ich niekoľko druhov. O vhodnom prípravku sa treba poradiť s gynekológom.

Ak nechcete užívať tabletky, je tu alternatíva v podobe injekcií a potom je tu tiež možnosť nechať si zaviesť vnútromaternicové teliesko. Zavádza sa na niekoľko rokov (podľa konkrétneho typu) a výhodou je, že nemusíte neustále myslieť na užívanie tabliet.

Zavedenie netrvá dlho a vykonáva ho lekár najskôr po ukončení šestonedelia.

Tieto telieska však môžu mať rôzne nežiaduce účinky – nepravidelnosti menštruačného cyklu, niekedy dokonca mimomaternicové tehotenstvo alebo zápaly. Ich cena je taktiež pomerne vysoká.

Okrem týchto metód antikoncepcie môžu dojčiace mamičky využiť aj chemickú antikoncepciu, teda rôzne spermicídne prípravky. Tie sú voľne dostupné vo forme gélov či kapsúl.

Pokiaľ premýšľate nad vhodnou ochranou počas dojčenia, najlepšie urobíte, ak sa poradíte so svojím lekárom. Ten vám aj na základe skúseností môže odporučiť vhodný typ antikoncepcie pre vás a oboznámi vás tiež s pozitívami i negatívami jednotlivých metód.

Napísala MaJa.

Komentáre k článku: Antikoncepcia počas dojčenia

  1. kika 6. septembra 2009

    Kojenie ako ochrana NEFUNGUJE!!! mnohym zenam sice ano, ale spolahnut sa na to neda, je to skor len taky prezitok. dokonca neplati ani tvrdenie ze prvej menstruacii po porode nepredchadza ovulacia, ja som ju mala 4 tyzdne po porode, potvrdenu ultrazvukom u Dr, kedze som tam nahodou bola v tom case, a pekne o 2 tyzdne menzes, kebyze sa spolahnem na kojenie tak som tehotna este v sestonedeli. a Dr mi vtedy vysvetlil ze ma take velmi prekvapene pacientky niekolkokrat do roka – zistia 1-3 mesiace po porode ze su opat tehotne, aj ked kojili ostosest.

  2. MILKYNICE 11. júna 2011

    V tom stebou uplne suhlasim,ja som kojila cely den a noc nonstop a ajtak som otehotnela aj tabletky som brala,nic nieje 100%. takze nicomu neverte……………..

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: