Netradičné mená pre deti

Vybrať meno pre dieťa je dnes doslova tvrdým orieškom pre mnohých rodičov. Či už je to túžbou po originalite alebo len túžbou „ísť s dobou“, čoraz častejšie sa stretávame aj u nás s netradičnými menami detí.

Už nie je také bežné, že malým dievčatkám dávame mená ako Zuzka, Zdenka, Janka či Anička. Moderné sú netradičné a cudzokrajné mená. V pôrodniciach padajú mená ako Chantal, Charlotte, Vivien, Jessica a im podobné.

Čo sa týka chlapcov, tak trend je rovnako jasný. Čím netradičnejšie meno, tým lepšie. A tak sa dnes rodia chlapci s menami ako Kevin, Mattias, Tobias, Nicolas, Oscar, Lucas či Marco. Niektoré z týchto mien majú v podstate aj svoju slovenskú obdobu ako napríklad Mattias – Matiáš, Lucas – Lukáš, Marco – Marek či Tobias – Tobiáš.

Ak chcete dať svojmu dieťaťu netradičné meno, myslite na to, aby bolo aspoň ľahko vysloviteľné, inak budú ľudia dieťaťu meno neustále komoliť. Taktiež je dobré, ak sa meno hodí k priezvisku. Príliš exoticky znejúce mená sa zväčša dosť bijú s typicky slovenskými priezviskami, preto radšej zvažujte, ako bude meno znieť spolu s priezviskom.

Netradičné mená pre deti sú jednoducho akýmsi trendom dnešnej doby. Ak niekto čaká dieťa a vyberie mu meno Jozef alebo Katarína, je skôr čudákom ako niekto, kto má vybraté mená modernejšieho charakteru. Nech je už váš názor na výber mena pre deti akýkoľvek, je to vždy záležitosťou rodičov, aké meno svojmu dieťaťu vyberú. A ktovie, možno raz opäť budú trendom Jožkovia, Márie, Zuzky či Jankovia.

Komentáre k článku: Netradičné mená pre deti

  1. viannea 21. februára 2012

    dobry den.chcem sa opytat kde mam hladat meno viannea,lebo mi ho nechceli zapisat na matrike.a ake mam podstupit dalsie vybavovanie aby mi ho zapisali?co konkretne kde mam zacat ?dakujem

  2. Miro Vesely 21. februára 2012

    viannea sa na google dá nájsť v niekoľkých odkazoch ako meno napríklad rehoľnej sestry. otázka však znie, či je to najlepší nápad stigmatizovať dieťa tak exotickým menom, ktoré normálne deti nebudú vedieť napísať, ani správne vysloviť a teda aj tak budú v živote používať jeho skrátenú, alebo inak upravenú verziu.

  3. Elí 29. októbra 2017

    Dobrý deň prajem, veľmi pekne ďakujem, že existuje tento zoznam. Je len ľúto, že sa nemôžem pozrieť na pôvod alebo ich význam. Rada by som oprášila staré slovenské mená minimálne aspoň o nich vedela, ktoré sú to. Bolo by možné ich filtrovať podľa pôvodu?

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: