Deti-ako.sk » Zdravie detí » Mliečne zuby

Pripravuje Miro Veselý

zoznámenie ▷ sobáš ▷ bývanie ▷ deti

Mliečne zuby

Mnoho rodičov nevie, ako sa správne starať o mliečne zuby svojich ratolestí. Kedy vlastne treba začať umývať detské zúbky? Treba hneď aj pastu? Ak áno, akú si vybrať? Záleží vôbec na mliečnych zúbkoch, keď aj tak neskôr dorastú trvalé?

Pravda je taká, že o zúbky sa treba starať hneď na začiatku. Keď si všimnete, že sa vášmu dieťaťu prerezal zúbok, znamená to aj, že je čas začať s ústnou hygienou. Niektorí zubní lekári však odporúčajú začať ešte skôr, dokonca hneď po narodení. Radia vytierať bábätku pusinku čistou vreckovkou alebo gázou a čistou vodou, aby si novorodenec zvykol na pocit čistoty v ústočkách.

Zúbky môžete svojmu dieťatku spočiatku umývať aj kúskom gázy alebo čistou vreckovkou, pokiaľ nehrozí, že vás váš drobec uhryzne. Niektorí rodičia používajú na umývanie aj náprstné zubné kefky, ktoré sa jednoducho nastoknú na prst a pomocou štetiniek sa zúbky vyčistia.

Neskôr môžete začať s detskou zubnou kefkou – tie bývajú spravidla rozdelené podľa vekových kategórií, takže si treba vybrať podľa veku dieťatka. So zubnou pastou sa ponáhľať nemusíte, spočiatku stačí len kefka a čistá voda. Opýtajte sa svojho zubného lekára, kedy je vhodné začať používať aj zubnú pastu pre vášho drobca. Často sa to odporúča až v dobe, keď dieťa dokáže vypľúvať a ani vtedy to s pastou netreba preháňať. Voliť by ste mali zubné pasty určené pre detský chrup.

Taktiež sa poraďte so svojím zubným lekárom o tom, kedy je vhodný čas na prvú návštevu v jeho ordinácii. Niektorí odporúčajú priviesť dieťa už vo veku okolo jedného roka, aby si zvykalo na prostredie ordinácie, iní pokladajú za vhodné prísť, keď má dieťatko už kompletný chrup.

V každom prípade však platí, že ak sa vám na zúbkoch vášho potomka niečo nepáči, treba to konzultovať so zubným lekárom čo najskôr.

Napriek tomu, že mliečne zúbky skutočne neskôr nahradia trvalé, nesmieme starostlivosť o prvý chrup našich detí zanedbávať. Zdravé mliečne zuby sú totiž predpokladom pre zdravý trvalý chrup. Okrem toho, určite nechcete, aby váš malý drobec musel zažiť traumatické chvíľky v zubárskom kresle kvôli zanedbanej starostlivosti.

Napísala MaJa

Komentáre

  1. Dobry den,chcela by som sa opytat… Mam 23 rokov a stale jeden mliecny zub, a vobec nevyzera, zeby sa mu chcelo von. je to normalne…?
    vpored dakujem za odpoved.
    pekny den :)

Napíšte komentár

Tento web pripravuje © Miro Veselý. Viac:


Bezplatné e-mailové kurzy

Videá na Youtube

Knihy Mira Veselého

Kontakt: mv@mix.sk | miro-vesely.sk


Ilustračné fotografie
pixmac.sk | dreamstime.com | archív autora.

Motivačný kurz chudnutia

E-mail vám pripomenie váš zámer a navrhne, čo robiť.
Overte si, že to fakt funguje.

  • 10 dní budete dostávať tipy a inštrukcie.
  • Ak ich dodržíte, merateľne schudnete.
  • Kurz je zadarmo.
Close this popup

Stačí zadať e-mailovú adresu

Vložte svoj e-mail a za chvíľu dostanete kontrolný majl. Ten potvrdíte a v tej chvíli kurz začína.